Διεθνές συνέδριο SOCIETY. INTEGRATION. EDUCATION

Έγινε ενημέρωση: 15 Ιουλ 2020

Στο Διεθνές συνέδριο SOCIETY. INTEGRATION. EDUCATION του πανεπιστημίου Rezekne Academy of Technologies, Latvia παρουσιάστηκε ο σχεδιασμός, η υλοποίηση και τα αποτελέσματα από την εφαρμογή του Συμπεριληπτικού Προγράμματος Εκπαίδευσης σε βασικές τεχνικές του Judo για παιδιά με Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος. Το πρόγραμμα εκπαίδευσης σε βασικές τεχνικές Judo για παιδιά με αυτισμό με έμφαση στο συμπεριληπτικό του χαρακτήρα είναι το πρώτο που καταγράφεται διεθνώς. Οι επιδράσεις του πολύ σημαντικές για την ανάπτυξη των ψυχοκοινωνικών και ψυχοκινητικών δεξιοτήτων των παιδιών ! Το Include συνεχίζει το πρόγραμμα του judo ενώ το βιβλίο του μεταφράζεται ήδη στα αγγλικά και θα είναι ελεύθερης πρόσβασης για όλους. Τα σκίτσα και η εικαστική επιμέλεια της Αντωνίας Καραπανταζή δίνουν την ευκαιρία της οπτικής αναπαράστασης των τεχνικών από τα παιδιά και συγκαταλέγονται στο υλικό που περιλαμβάνει το βιβλίο. Θυμίζουμε ότι το πρόγραμμα υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της Δράσης ¨Μαθαίνω να πέφτω να σηκώνομαι να διεκδικώ " που χρηματοδοτήθηκε στο πλαίσιο του 3ου κύκλου των ΣΗΜΕΙΩΝ ΣΤΗΡΙΞΗΣ Το πρόγραμμα «Σημεία Στήριξης» είναι μια κοινή πρωτοβουλία του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ιωάννη Σ. Λάτση, του ΤΙΜΑ Κοινωφελούς Ιδρύματος, της φιλανθρωπικής οργάνωσης Hellenic Hope, του Ιδρύματος Καπετάν Βασίλη & Κάρμεν Κωνσταντακόπουλου, του Ιδρύματος Α. Γ. Λεβέντη, του Κοινωφελούς Ιδρύματος Α.Κ. Λασκαρίδη, του Costas M. Lemos Foundation και του Κοινωφελούς Ιδρύματος Μποδοσάκη.