Κατάθεση βιβλίου

Έγινε ενημέρωση: 15 Ιουλ 2020

To βιβλίο "Μαθαίνω να πέφτω, να σηκώνομαι, να διεκδικώ" με ιδιαίτερη εκτίμηση, κατέθεσε η Πρόεδρος του Include, ειδική παιδαγωγός, 1ο Dan WJF , Δρ Ανδρομάχη Νάνου στο Διευθυντή Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης κ. Νίκο Φωτόπουλο. Πρόκειται για το μοναδικό παγκοσμίως πρόγραμμα εκπαίδευσης σε βασικές τεχνικές του judo που σχεδιάστηκε ώστε να συμπεριλαμβάνει παιδιά και εφήβους με Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος. Το βιβλίο καταγράφει λεπτομερώς την συμπεριληπτική εκπαιδευτική παρέμβαση - δράση με το οπτικοποιημένο υλικό από την εικαστικό κ. Αντωνία Καραπανταζή, δράση, που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Προγράμματος ενίσχυσης καινοτόμων κοινωνικών πρωτοβουλιών της Κοινωνίας των Πολιτών “Σημεία Στήριξης”. Το πρόγραμμα συγχρηματοδοτείται από το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση, το ΤΙΜΑ Κοινωφελές Ίδρυμα, τη Φιλανθρωπική Οργάνωση Hellenic Hope, το Ίδρυμα Καπετάν Βασίλη και Κάρμεν Κωνσταντακόπουλου, το Ίδρυμα Α. Γ. Λεβέντη και το Ίδρυμα Μποδοσάκη. Τα οφέλη του judo στην εκπαίδευση των παιδιών και ιδιαίτερα των παιδιών στο φάσμα του αυτισμού ανέπτυξαν τόσο η ειδική παιδαγωγός Δρ Ανδρομάχη Νάνου, 1ο Dan WJF, όσο ο Δάσκαλος του Judo Μαϊστρέλλης Αυγερινός, 5ο Dan WJF που παραβρέθηκε στη συνάντηση. Η συνέχιση του προγράμματος, η συνεργασία με το ίδρυμα Λάτση αλλά και η προώθηση της συνεργασίας προς όφελος των μαθητών συζητήθηκαν εκτενώς με τον Διευθυντή κ. Νίκο Φωτόπουλο, ο οποίος δήλωσε την αμέριστη υποστήριξή του. Συνεχίζουμε το έργο μας.