"Μαθαίνω να πέφτω, να σηκώνομαι, να διεκδικώ"

Έγινε ενημέρωση: 15 Ιουλ 2020

"Μία πρωτοπόρα και βαθιά ανθρωπιστική κίνηση βασισμένη σε ένα επιστημονικό πλαίσιο το οποίο σέβεται την διαφορετικότητα, την περιλαμβάνει και την επανατοποθετεί στην ευρεία κοινότητα. Συγχαρητήρια!!!" Με το σχόλιο της παιδαγωγού Έλλης Βακάλη κοινοποιούμε στη σελίδα του Include τη "ματιά" του ιδρύματος Λάτση στη δράση του "Include" "Mαθαίνω να πέφτω, να σηκώνομαι, να διεκδικώ" "Η δράση μας ανοίγει ένα δρόμο αυτονομίας και ανεξαρτησίας σε πληθυσμούς που είναι σε αποκλεισμό" Ανδρομάχη Νάνου PhD Μια δράση που συγχρηματοδοτήθηκε με Πρωτοβουλία των : Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση, το ΤΙΜΑ Κοινωφελές Ίδρυμα, η φιλανθρωπική οργάνωση Hellenic Hope, το Ίδρυμα Καπετάν Βασίλη & Κάρμεν Κωνσταντακόπουλου, το Ίδρυμα Α. Γ. Λεβέντη, το Κοινωφελές Ίδρυμα Α.Κ. Λασκαρίδη, το Costas M. Lemos Foundation και το Κοινωφελές Ίδρυμα Μποδοσάκη.

Τιμητική η πρόσκληση που λάβαμε να παρουσιάσουμε στο Σεράφειο ίδρυμα του Δήμου Αθηναίων τα αποτελέσματα της δράσης «Μαθαίνω να πέφτω, να σηκώνομαι, να διεκδικώ». Πρόκειται για μια καινοτόμο συμπεριληπτική πρακτική που υλοποίησε το Include με χρηματοδότηση του τρίτου κύκλου του προγράμματος «Σημεία Στήριξης». Η δράση αποτυπώθηκε στο επιστημονικό και παράλληλα βαθιά ανθρώπινο έργο που καταθέτουμε στην παγκόσμια κοινότητα, μέσω του βιβλίου των εκδόσεων ΓΡΑΦΗΜΑ με τίτλο "Μαθαίνω να πέφτω, να σηκώνομαι να διεκδικώ" και με εξώφυλλο από την εικαστικό Αντωνία Καραπανταζή. Η δράση υλοποιήθηκε με σημαντικά θετικά αποτελέσματα, χάρη σε μια ομαδική δουλειά, με εθελοντισμό από πολλά μέλη της ομάδας, με μεράκι και στόχο αποκλειστικά τη βελτίωση του καθενός από τους συμμετέχοντες μέσα από το judo. Τα “Σημεία Στήριξης”, συγχρηματοδοτούνται από το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση, το ΤΙΜΑ Κοινωφελές Ίδρυμα, τη Φιλανθρωπική Οργάνωση Hellenic Hope, το Ίδρυμα Καπετάν Βασίλη και Κάρμεν Κωνσταντακόπουλου, το Ίδρυμα Α. Γ. Λεβέντη και το Ίδρυμα Μποδοσάκη. Με την ολοκλήρωση της δράσης μας αποκαλύφτηκαν πολλά. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ομάδα έργου, στα παιδιά, στους γονείς και καλή συνέχεια στην πορεία του καθενός. Ευχαριστώ στον καθηγητή ΑΣΠΑΙΤΕ Ανδρέα Οικονόμου που προλογίζει το βιβλίο Ευχαριστώ στον Γιώργο Δαμασκηνίδη για τη συμβολή του στην ερευνητική διαδικασία Ευχαριστώ στην Καθηγήτρια Α.Π.Θ. Μαριάνα Αυγερινού για την ηθική της υποστήριξη Ένα μεγάλο ευχαριστώ στη Μαρία Ζερμπούλη και στη Γαλήνη Ζουμπούλη που έσπευσαν αφιλοκερδώς να στηρίξουν την αποστολή του Include στην Αθήνα. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην κ. Ματίνα Σταυροπούλου που με μεγάλη χαρά μας πρόσφερε εισιτήρια για τη μετάβασή μας στην Αθήνα και στον Γιώργο Γκανάτσα που συνέβαλε στα έξοδα της αποστολής όλου τoυ Include. Αν και η παρουσίαση αναβλήθηκε, λόγω της επικαιρότητας, το έργο αποτυπωμένο στο ομώνυμο βιβλίο παραδόθηκε στο ίδρυμα Λάτση την Πέμπτη 3-3-2020 στην Αθήνα από την επιστημονικώς υπεύθυνη Ανδρομάχη Νάνου, PhD, Ειδική παιδαγωγό και τον Αντιπρόεδρο του Include και Δάσκαλο του Judo, Aυγερινό Μαϊστρέλλη. Η ιδέα, η υλοποίηση και τα αποτελέσματα της δράσης: «Μαθαίνω να πέφτω, να σηκώνομαι, να διεκδικώ» Ένα Συμπεριληπτικό Πρόγραμμα Εκπαίδευσης σε Βασικές Τεχνικές του Judo για παιδιά στο φάσμα του αυτισμού τα οποία υποστηρίζονται ενεργά στην εκπαίδευσή τους από μέλη στεγνών θεραπευτικών προγραμμάτων. H ιδέα γεννήθηκε στο “Σχολείο για όλους: Tokei Maru” του Ιnclude. Το Ιnclude αντιπαλεύει τις διακρίσεις, με καινοτόμες συμπεριληπτικές πρακτικές σε σύμπραξη με ευάλωτες και μη κοινωνικές ομάδες. Ζώντας με ανθρώπους που βιώνουν αποκλεισμό, αναγνωρίζοντας τη δύναμη που κρύβουν και πιστεύοντας βαθιά στην ικανότητά τους να προσφέρουν, ανοίξαμε για αυτούς ένα δρόμο προσφοράς και υποστήριξης άλλων ευάλωτων ομάδων. Ο δρόμος αυτός ήταν το Judo. Τα μέλη θεραπευτικών προγραμμάτων που βρισκόταν σε φάση επανένταξης και είχαν διδαχθεί Judo κατά τη διάρκεια του εγκλεισμού τους είχαν βιώσει τη θεραπευτική επίδραση της συγκεκριμένης μαχητικής τέχνης. Με την καθοδήγηση του Δασκάλου Judo, τη συμβολή ειδικού παιδαγωγού και την εφαρμογή εξειδικευμένης για παιδιά με αυτισμό διδακτικής μεθοδολογίας, τα μέλη είχαν τη δυνατότητα να στηρίξουν την εκπαίδευση παιδιών με αυτισμό ώστε να ωφεληθούν και εκείνα από το Judo. Τολμηρό εγχείρημα! Βρήκε «ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ» Τότε το μεγαλείο του εγχειρήματος άρχισε να μας αποκαλύπτεται! Σε κάθε μάθημα η ατμόσφαιρα συγκίνησης, αγωνίας και προσδοκίας σε συνδυασμό με την επιστημονική γνώση και τη μεθοδολογία καθολικού σχεδιασμού οδήγησαν στην επιτυχή κορύφωση του εγχειρήματος. Αποτελέσματα * αυτόνομη συμμετοχή των παιδιών στο φάσμα του αυτισμού σε Διεθνείς Αγώνες Judo, Matuura Cup,παρουσία περισσότερων από 150 αθλητών. *αναθάρρηση γονέων, συγγενών, δασκάλων, μελών του στεγνών προγραμμάτων. Έκπληκτοι για επιδόσεις των παιδιών μόλις μετά από 26 μαθήματα judo. *Αποτύπωση του επιστημονικού και παράλληλα «βαθιά» ανθρώπινου έργου το οποίο και καταθέτουμε στην παγκόσμια κοινότητα, μέσω του βιβλίου των εκδόσεων ΓΡΑΦΗΜΑ με εξώφυλλο από την εικαστικό Αντωνία Καραπανταζή. Ο Δάσκαλος του Judo σημειώνει: Συνεχίζουμε, γιατί το τζούντο είναι δρόμος. Χαράχτηκε το 1882 από τον Jigoro Kano. Εμείς, απλά, ανοίξαμε ένα μικρό μονοπάτι. Θα το περπατήσουμε με σεβασμό και πίστη στις αρχές του.

Το πρόγραμμα συνεχίζεται …

Rei! Hajime!