Διαδυκτιακή Ημερίδα:Ψηφιακές τεχνολογίες & δεξιότητες σε συμπεριληπτικά περιβάλλοντα μάθησης

Digital Social Innovation DSI Erasmus+ ΚΑ2 Διαδικτυακή Ημερίδα: Διάδοση Αποτελεσμάτων

Επιστημονικά Υπεύθυνη: Ανδρομάχη Νάνου Ph.D.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ στον παρακάτω σύνδεσμο https://forms.gle/hi8ai9bviXyMpCtP9 Λήξη Προθεσμίας Συμμετοχής Πέμπτη 5-11-2020 ώρα 13:00

Μετά τη λήξη της προθεσμίας οι συμμετέχοντες θα λάβουν Email με τον σύνδεσμο που θα φιλοξενήσει την ημερίδα.

Βεβαίωση Παρακολούθησης στους συμμετέχοντες / Δωρεάν για όλους

Πρόγραμμα Διαδικτυακής Ημερίδας

Συντονιστής : Δρ. Γιώργος Δαμασκηνίδης, Καθηγητής Ε.Α.Π.

18:00 Χαιρετισμοί

18:15 “Η αξιοποίηση των εκπαιδευτικών τεχνολογιών στο σχεδιασμό και στην υλοποίηση συμπεριληπτικών δράσεων . Οι δεξιότητες των εκπαιδευτικών: DSI Erasmus+”

Ανδρομάχη Νάνου, Ph.D., Ειδική Παιδαγωγός, Πρόεδρος Διεπιστημονικού Δικτύου Ειδικής και Διαπολιτισμικής Αγωγής "Include"

Προσκεκλημένοι Ομιλητές

18:30 “Εκπαιδευτική πολιτική και πράξη για ισότητα και κοινωνική δικαιοσύνη και διεθνείς οργανισμοί: η περίπτωση της Κύπρου”

Λοΐζος Συμεού, Καθηγητής Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης, Τμήμα Επιστημών της Αγωγής, Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων, Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου

18:50 “Βελτιώνοντας την κοινωνική συμμετοχή των μαθητών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σχολείων της Ευρώπης”

Αβραμίδης Ηλίας, Αναπληρωτής Καθηγητής & Αναστασία Τουλιά, μεταδιδάκτορας, Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

19:15 "Χώροι δημιουργίας με χρήση εκπαιδευτικών τεχνολογιών ρομποτικής"

Καραμπατζάκης Δημήτρης, Επίκουρος καθηγητής Τμήμα Πληροφορικής Καβάλας, Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος

19:30 “Ψηφιακή καινοτομία στη συμπεριληπτική εκπαίδευση”

Αστάρας Αλέξανδρος, Επίκουρος Καθηγητής Πληροφορικής, American College of Thessaloniki, Anatolia